Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Cukrzyca okresu noworodkowego

Jest to zaburzenie o niejasnej etiologii, pojawia się w pierwszych dniach albo tygodniach życia, wymaga z reguły leczenia insuliną i cofa się po różnym okresie, doprowadzając do trwałego wyleczenia. Przypuszcza się, że postacie poronne są częstsze niż się je dotychczas wykrywa. Etiopatogeneza tego stanu nie jest dostatecznie wyjaśniona. Podkreślić należy, że dzieci nie miały charakterystycznych wad narządowych, a w szczególności nie stwierdzano wad trzustki. Rozwój radioimmunologicznej metody oznaczania insuliny w surowicy chorych doprowadził do ciekawych odkryć. Stwierdzono np. wysokie poziomy insulinemii, przypuszczając, że może to być insulina biologicznie nieczynna, W większości jednak u tych dzieci wydzielanie insuliny jest niedostateczne, co mija wraz z klinicznymi objawami cukrzycy. Fakt ten tłumaczono przemijającą biologiczną niedojrzałością komórki. Koncepcja ta znalazła potwierdzenie w badaniach Pagliary i wsp., którzy wykazali, że dzieci z omawianym zespołem chorobowym mają w fazie cukrzycowej zaburzenia sekrecji insuliny po zastosowaniu glukozy lub tolbutamidu. Po podaniu kofeiny sekrecja jest prawidłowa. Z chwilą ustąpienia objawów klinicznych sekrecja insuliny pod wpływem glukozy i tolbutamidu staje się również prawidłowa.

Dodaj komentarz