Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Insulinemia

Wartości insulinemii w tych stanach odpowiadają na ogół poziomom insulinemii u pacjentów ze śpiączką ketonową. Przypuszcza się, że brak ketozy zależy od wpływów zachowanej rezerwy insulinowej na przemianę wolnych kwasów tłuszczowych, które przechodzą w trójglicerydy w wątrobie. Wybitna hiperglikemia ma być następstwem nasilonej glukoneogenezy pod wpływem wzrostu wskaźnika glukagon: insulina i dodatkowych czynników, jak zwiększona podaż i zmniejszone obwodowe zużycie glukozy, z równoczesnym obniżeniem nerkowego jej wydalania. leczenie tej postaci śpiączki powinno optśrać się na nawadnianiu i insulinoterapii. Nie jest to problem łatwy, gdyż z jednej strony duży stan odwodnienia wymaga intensywnego uzupełniania płynów, a z drugiej hipernatremia jest przeciwwskazaniem do zbyt intensywnego uzupełniania płynów zawierających sód. Z kolei hiperglikemia i hiperosmia stanowią zagrożenie dla podawania zarówno płynów zawierających glukozę, jak i płynów hipotonicznych. W ostatnim przypadku istnieje ryzyko gwałtowego wahnięcia się gradientu osmotycznego przestrzeni płynowych mózgu z następowym obrzękiem mózgu. Ten sam mechanizm może wywołać gwałtowny spadek poziomu cukru pod wpływem insuliny. Opisywano pomyślny przebieg po zastosowaniu dializy otrzewnej i ten sposób leczenia uważany jest przez niektórych autorów za najskuteczniejszy.

Dodaj komentarz