Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Noworodek a cukrzyca

Noworodek może przejawiać charakterystyczny zespół cech morfologicznych i powikłań. Waga urodzeniowa jest wyższa niż u noworodka z ciąży prawidłowej, urodzonego w tym samym okresie ciąży i wynosi ponad 4500 g. Znamienna jest splanchnomegaiia, otyłość oraz obrzęki, które stanowią nawet 10% ciężaru ciała. Twarz jest okrągła, księżycowata, zaczerwieniona, przypomina twarz w zespole Cushinga. O wiele rzadziej zdarzają się noworodki z dystrofią wewnątrzmaciczną. Okres pierwszych 10—15 dni decyduje o losach dziecka. Przebieg może być bez powikłań i może być burzliwy, zakończony zgonem. Ujawnianie się powikłań dotyczy pierwszych 2 dni. Staranna opieka pediatryczna musi być zapewniona już od chwili urodzenia. Dla wytłumaczenia makrosomii wysuwano wiele hipotez, w których uwzględniano rolę hiperinsulinizmu czynnościowego płodu, indukowanego przez hiperglikemię u matki. Ten hiperinsulinizm miał decydować o inkorporacji glukozy do adypocyta i wzroście syntezy kwasów tłuszczowych u płodu. Znane jednak fakty dotyczące rodzenia dzieci z typowym zespołem morfologicznym przez matki z cukrzycą utajoną, bez większych zaburzeń glikemii, oraz rodzenia dzieci z dystrofią przez matki z cukrzycą nie wyrównaną doprowadziły autorów A. i O. Szabo do wysunięcia nowej hipotezy. Krążące we krwi matki chorej wolne kwasy tłuszczowe przenikają przez łożysko i są wychwytywane przez adypocyty płodu i tam estryfikowane i włączane do tkanki puli trójglicerydów. Glukoza natomiast jest głównym źródłem alfa-glicerofosforanu, a nie jak przypuszczano prekursorem trójglicerydów. Ponieważ alfa-glicerofosforan jest niezbędny do estryfikacji WKT, więc hiperglikemia i hiperinsulinizm płodu matki chorej na cukrzycę ułatwiają procesy estryfikacji w adypocytach.

Dodaj komentarz