Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Obniżenie glikemii

Jeżeli glikemia obniży się do 250 mg/100 ml, fizjologiczny roztwór soli miesza się z 5 lub 10% glukozą w stosunku 2:1 lub 1:1, tak aby utrzymać poziom w granicach 200—250 mg/100 ml. W razie hipoglikemii należy uzupełniać płyn kropiówkowy glukozą hipertoniczną. Fizjologiczny roztwór soli z glukozą podajemy od początku leczenia: dzieciom od 5—4 roku życia, jeśli śpiączka przebiega z dużą kwasicą i względnie niską glikemią. Hipokalemia jest zjawiskiem nieuniknionym. Ujawnia się między 1 a 24 godziną śpiączki i nie leczona prowadzi do znacznych zaburzeń klinicznych lub śmierci. Podawanie potasu należy rozpocząć: po pierwszej godzinie leczenia, jeśli diureza jest zachowana, a kalemia wyjściowa w granicach normy lub poniżej, po 2—3 godzinach leczenia, jeśli kalemia wyjściowa jest powyżej 5 mmol/l, diureza jest zachowana, stan chorego ulega poprawie, a glikemia spada. Wczesne podanie potasu w ilości 20 mmol/m2 powierzchni ciała w ciągu każdego 6-godzinnego okresu leczenia jest w większości przypadków skutecznym sposobem zapobiegania hipokalemii. Jeżeli mimo to dojdzie do wyraźnego spadku poziomu potasu we krwi, należy zwiększać podaż do 3 mmol/kg m.c. pacjenta i tę dawkę podawać w ciągu pierwszych 12 godzin leczenia. Stężenie przetaczanych roztworów potasu powinno wynosić 20—40 mmol/l płynu kroplówkowego. Wyższe, aczkolwiek możliwe, wymaga doświadczenia osobistego i może być stosowane w wyjątkowych przypadkach.

Dodaj komentarz