Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Obraz kliniczny śpiączki mleczanowej

Na obraz kliniczny śpiączki mleczanowej składa się ciężka kwasica metaboliczna, szybko postępująca zapaść krążeniowa, prowadząca do bezmoczu i zagrożenia życia z powodu gwałtownie narastającej hiperkalemii. Biochemicznie stwierdza się zmienną glikemię, ciężką kwasicę metaboliczną bez ketonemii i ketonurii, co jest decydujące w różnicowaniu ze śpiączką ketonową. Słuszne jest przy takim obrazie biochemicznym wykonanie bilansu poziomu laboratoryjnie mierzonych anionów surowicy krwi i kationów. Zwykle porównanie anionów z kationami za pomocą wzoru daje wartości ok. 16—20 mmol/l.. Ta pułapka anionowa jest wyższa w kwasicy ketonowej i zależy od wzrostu poziomu ciał ketonowych, a w śpiączce mleczanowej bez ketozy uwarunkowana jest wzrostem poziomu mleczanów. Śmiertelność w śpiączce mleczanowej jest bardzo duża, wynosi niemal 100%. Zaleca się intensywne alkalizowanie za pomocą Natrium bicaibonicum i podawanie insuliny, a ponadto błękitu metylenowego. Ostatnio w leczeniu tych stanów zaleca się hemodializę lub dializę otrzewnej.

Dodaj komentarz