Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Pacjent z cukrzycą w okresie młodzieńczym

Szczególnie chwiejna cukrzyca i szczególnie skomplikowane postawy wobec nieuleczalnej choroby stwarzają wiele trudnych problemów terapeutycznych i psychologicznych, w których rozwiązanie musi się angażować lekarz poradni. W tym wieku należy udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące spraw osobistych.Czy cukrzyca jest chorobą dziedziczną? Odpowiedź ma być twierdząca, ale wyjaśniająca, że niewiadomy jest mechanizm dziedziczenia cukrzycy i nie ma obecnie możliwości przewidywania czy potomstwo zachoruje, czy nie, i kiedy. Czy chorzy mogą zakładać rodzinę? Oczywiście tak,, ale należy odradzać małżeństwo dwóch osób chorych. W takiej bowiem sytuacji istnieje teoretycznie większe ryzyko obarczenia potomstwa genetyczną predyspozycją do zachorowania na cukrzycę. Również większe są trudności życiowe rodziny, w której chorują oboje rodzice. Czy chory może mieć dzieci? Tak, ze wszystkimi powyższymi zastrzeżeniami. Kobiety bez powikłań naczyniowych, jeżeli decydują się na ciążę, powinny rodzić wcześnie 1 lub 2 dzieci i poddać się starannej kontroli lekarskiej jeszcze przed zajściem w ciążę. Te zaś, u których ujawniła się angiopatia cukrzycowa, powinny z ciąży zrezygnować z uwagi na zagrożenie własnego życia i życia dziecka. Czy można stosować środki antykoncepcyjne? Tak, ale z wyłączeniem środków hormonalnych, które stanowią poważną groźbę zakrzepów naczyniowych.

Dodaj komentarz