Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Postępowanie w lżejszych postaciach kwasicy ketonowe

Na stan ten składają się kliniczne objawy niewyrównania cukrzycy, tzn. wielomocz, pragnienie, mierne objawy odwodnienia, jak np. podsychające błony śluzowe i gęsta lepka ślina w jamie ustnej oraz przyspieszenie akcji serca bez zaburzeń ciśnienia tętniczego krwi. W badaniach biochemicznych stwierdza się cukromocz z acetonurią, hiperglikemią, mierną ketonemią lub jej brak, wreszcie wyrównaną lub miernie zaburzoną kwasicę metaboliczną. Postępowanie w tej sytuacji zależy od tego, czy dziecko wymiotuje i czy przyczyną niewyrównania jest zwykłe zaniedbanie w codziennym postępowaniu z cukrzycą bądź przebyty stres psychiczny, towarzysząca choroba infekcyjna, wreszcie moment rozpoznania cukrzycy. Nie należy niczego podawać doustnie, podłączyć kroplowy wlew dożylny z roztworu fizjologicznego soli i nawadniać przez kilka godzin do trwałego ustąpienia odruchów wymiotnych. Nie podawać glukozy w kroplowym wlewie dożylnym do chwili obniżenia się glikemii do 250 mg/100 ml. Potas, jeśli to jest możliwe, zawsze podajemy doustnie. U dzieci wymiotujących, u których nawadnianie musi trwać kilka godzin, a zwłaszcza jeśli nawadnia się przy użyciu płynów elektrolitowych zawierających glukozę, potas dodajemy do kroplowego wlewu dożylnego, przynajmniej w ilości 1 mmol/kg m.c./dobę, nawet jeżeli nie ma zaburzeń kalemii.

Dodaj komentarz