Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Wirusowe zapalenie wątroby

Proces chorobowy toczący się w narządzie spełniającym kluczową rolę w metabolizmie ustrojowym powoduje zwykle bardzo duże zaburzenia homeostazy glukozy i chwiejność cukrzycy. Hospitalizacja jest konieczna, a leczenie cukrzycy zwykle trudne. Kłopoty z wyrównaniem związane są z bardzo dużymi wahaniami glikemii o skłonnością do kwasicy ketonowej. Konieczne jest stosowanie insuliny w dwóch, a nawet w trzech iniekcjach podstawowych w ciągu doby, z dostrzyknięciami insuliny krótko działającej w razie potrzeby. W okresie ostrym zapotrzebowanie na insulinę wzrasta i może nawet przekraczać 2 j/kg m.c., zwłaszcza jeżeli konieczne jest leczenie glikokortykoidami. Poważne kłopoty z wyrównaniem cukrzycy zwykle ustępują po upływie 2—3 miesięcy od początku choroby. Zdarza się jednak, że trwają wiele miesięcy, co powinno nasuwać przypuszczenie istnienia przewlekłego zapalenia wątroby, współistnienia zakażenia dróg żółciowych lub lambliozy. Dość częstą przyczyną pogorszenia kontroli cukrzycy bywa zakażenie antygenem HB, przebiegające skrycie, często nie rozpoznane z powodu braku objawów klinicznych, a zwłaszcza żółtaczki. Narażenie na zakażenie wirusem HB u dziecka z cukrzycą jest duże i dlatego wszystkie wstrzyknięcia powinny być wykonywane wyłącznie sprzętem do jednorazowego użycia lub należącym do dziecka.

Dodaj komentarz