Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Wstrząsy insulinowe

Po ciężkich wstrząsach mogą utrzymywać się wielogodzinne bóle głowy, stany osłabienia, zaburzenia łaknienia, nawet u tych dzieci, które szybko odzyskują świadomość. Czasami świadomość może wracać wiele godzin, mimo że nie stwierdza się klinicznych objawów obrzęku mózgu. W tych sytuacjach, o trudnej do przewidzenia ewolucji, należy poza kroplowym wlewem o takim składzie podać hydrokortyzon w ilości od 25 do 200 mg, w zależności od wieku dziecka i stopnia śpiączki. W razie uzasadnionych podejrzeń obrzęku mózgu należy podawać deksametazon i mannitol. Celowe jest również podanie tlenu. W przypadkach dramatycznych może być uzasadnione przetoczenie świeżej krwi. Nie należy zbyt nerwowo i bez kontroli glikemii podawać glukozy. Jej nadmiar prowadzi do niebezpiecznej hipoelektrolitemii i hipotonii płynu pozakomórkowego. Dawkowanie insuliny u dziecka, które przebyło śpiączkę hipoglikemiczną zależy od przyczyny, która tę śpiączkę wywołała: Jeżeli były to konsekwencje błędu, można po pojawieniu się cukromoczu i hiperglikemii wrócić do poprzedniego dawkowania insuliny już w dniu następnym. Jeżeli przyczyny były nie ustalone, może wchodzić w grę spadek zapotrzebowania na insulinę, który np. w fazie biegu i rodzaj znieczulenia są typowe. Przed zabiegiem podajemy połowę dotychczasowej dawki insuliny i rozpoczynamy kroplowy wlew dożylny z fizjologicznego roztworu soli i 10% glukozy. Wlew dożylny utrzymujemy w czasie zabiegu, aż do czasu przejścia na karmienie doustne. Szybkość podawania płynu kropiówkowego i jego skład dyktują potrzeby zabiegu chirurgicznego i zachowanie się glikemii.

Dodaj komentarz