Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Zabiegi chirurgiczne

Zabieg chirurgiczny duży, wymagający karmienia pozajelitowego. Przygotowanie i znieczulenie typowe. Pokrycie zapotrzebowania wodno-elektrolitowego i ewentualne przetaczanie osocza i krwi oraz energetycznego ustala się wg wybranego i dostosowanego sposobu żywienia pozajelitowego bądź dojelitowego do rodzaju schorzenia chirurgicznego. Dawkę insuliny oblicza się wstępnie dając 2 j./l g podawanej glukozy, a następnie podaje się równe ilości płynów kroplówkowych lub diety niskoresztkowej w odstępach 6-godzinnych. Obliczoną dawkę insuliny wg ilości podawanej glukozy podaje się albo w stałym wlewie dożylnym, albo w iniekcji podskórnej lub domięśniowej na początku każdego 6-godzinnego okresu. Zależnie od zachowania się glikemii dawkę insuliny zwiększamy lub obniżamy tak, aby glikemia utrzymywała się w granicach 100—200 mg/100 ml. Przejście na insuliny o działaniu pośrednim, a potem na długo i krótko działające zależy od sposobu przechodzenia na karmienie doustne. Należy pamiętać, że na ogół stosowane zasady postępowania z dziećmi po operacjach na układzie pokarmowym bazują na niskokalorycznych dietach w pierwszych kilku dniach pooperacyjnych. Wtedy również u zdrowych dzieci pojawia się głodowy aceton. Podobnie należy traktować ten objaw u dzieci z cukrzycą i uzupełniać w miarę możności zapotrzebowanie energetyczne.

Dodaj komentarz