Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Zapotrzebowanie na insulinę

Zapotrzebowanie na insulinę w pierwszej i nierzadko w drugiej dobie wynosi na ogół ok. 2 j./kg m.c., ale bywa niższe i dlatego, jak zawsze, należy je indywidualnie oceniać. Podajemy IK lub IMx 4 razy na dobę, przed głównymi posiłkami i około północy. Podział zapotrzebowania dobowego, obliczonego na 2 j./kg m.c. przedstawia się następująco: ok. godz. 2400 podać do dawki dobowej, po tej iniekcji podanie posiłku nie jest konieczne, resztę planowanej dawki dobowej podzielić na 3 części i po każdym jej podaniu przeanalizować efekt hipoglikemizujący na podstawie wyniku glikemii, diurezy, cukromoczu i acetonurii. Jeżeli glikemia utrzymuje się w granicach od 100 do 200 mg/100 ml, dawką należy uznać za efektywną. W przeciwnym razie trzeba ją obniżyć lub zwiększyć, przy czym, jak zawsze musimy przestrzegać zasady, że lepiej ewentualnie wstrzyknąć dodatkowo insulinę niż przedawkować i wywołać stan niedocukrzenia, który w tej fazie cukrzycy jest niebezpieczny i łatwy do sprowokowania. Należy chronić dziecko przed aglikozurią i glikemią poniżej 100 mg/100 ml. Zapotrzebowanie na insulinę większe od 2 j./kg m.c. bądź narastające w trakcie pierwszej — drugiej doby świadczyć może albo o nie opanowanej hipokalemii i ketozie, albo o hamującym wpływie towarzyszących chorób infekcyjnych. W każdym przypadku należy odpowiednio stan skorygować, a w infekcjach rozszerzyć leczenie antybiotykami. Jeżeli utrzymuje się ketonemia, najwłaściwsze jest podanie mieszanki Shohla w ilości 50 ml/m2 powierzchni ciała, kontrolując równowagę kwasowo-zasadową.

Dodaj komentarz