Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Mamo jestem za gruba!

Każda z nas chciałaby być szczupła i mieć idealną sylwetkę. Trend ten został umocniony głęboko w naszej podświadomości dzięki mediom, promującym kościste modelki i nieustanne bycie na diecie. Masowe przekazy jednak docierają również do najmłodszych. Coraz więcej młodych ludzi zaczyna zwracać uwagę nie tylko na swój wygląd zewnętrzny, ale również i na wagę. Odchudzanie stało się trendy- według badań przeprowadzonych w przedszkolach szczupłe dzieci są bardziej lubiane! Podobnie rzecz ma się w szkołach. Nastolatki prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych pomysłów na utratę wagi. A jest to zwłaszcza dla nich bardzo niebezpieczne. Na tym etapie życia zachodzą w nich bardzo ważne przemiany. Młody organizm potrzebuje wiele energii, a co za tym idzie wszystkich składników pokarmowych. Aby zachować prawidłowe tempo wzrostu i rozwoju nie można wykluczać z diety produktów z piramidy zdrowego odżywiania. Część dziewczyn jednak pod presją znajomych decyduje się na drakońskie diety. Bez fachowej pomocy mogą one jednak popaść w anoreksję bądź też bulimię. Oba te procesy chorobowe wycieńczają organizm i niedostrzeżone w porę mogą doprowadzić do śmierci.Zdrowe, racjonalne odżywianie jest podstawą do zachowania zdrowia, kondycji fizycznej, a także samozadowolenia. Ciężko jednak tak z dnia na dzień zmienić swój styl życia, dlatego też ważne by odpowiednie nawyki żywieniowe były kształtowane od samego początku przygody z jedzeniem.
Już kilkunastomiesięczny maluch powinien dostać regularnie większość warzyw i owoców. Gdy będzie jadł je regularnie może polubić ich smak, tak że nie będzie unikał np. szpinaku jako nastolatek. Należy natomiast unikać dawania dziecku drobnych łapówek w postaci czekolady czy innych słodyczy. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że dziecko to doskonały obserwator. Jeśli ty nie jesz zdrowo, unikasz warzyw czy innych produktów- Twoje dziecko nie zrozumie dlaczego od niego wymagasz, żeby to zjadł i będzie się buntować. Ważne jest również, by wspólnie z dzieckiem planować posiłki. Niech od początku uczy się jakie produkty są zdrowe, dlaczego wybierasz te a nie inne. Gdy jednak maluch czegoś nie chce zjeść nie naciskaj, daj mu troszkę czasu i spróbuj znów. Może mu zasmakuje?
Nieustannie słyszysz od swojej córki, że jest za gruba, brzydka i musi się odchudzać, ale tak naprawdę masz o tym inne zdanie? Jest to dość typowa sytuacja. Młoda osoba będąca w fazie buntu nastolatka bardzo często nie potrafi zaakceptować własnego ciała, wydaje się sobie nieatrakcyjna. Nie dziw się- ona dopiero stawia pierwsze kroki ku dorosłości i chciałaby sprostać rosnącym przed nią wymaganiom, które podsycane są sztucznie ze strony mediów.
Dowolność w dobieraniu diety może być jednak w tym okresie dla dziecka zgubna, dlatego też postaraj się usiąść i porozmawiać na spokojnie ze swoja córką. Zaproponuj wizytę u specjalisty dietetyka, który ustali Wam odpowiednią dietę. Razem przygotowujcie posiłki. Nie rezygnuj jednak przy tym z żadnych podstawowych produktów z piramidy. Odpowiednio zbilansowana dieta odchudzanie bowiem daje gwarancję prawidłowego rozwoju. Jeśli sytuacja będzie beznadziejna, a twoje próby spełzną na niczym, ostatnią deską ratunku jest terapia wstrząsowa. Zabierz córkę do ośrodka czy grupy wsparcia, gdzie leczą się osoby z zaburzeniami łaknienia, pokaż jej zdjęcia chorych na anoreksję. Osobisty kontakt z takimi osobami może dać naprawdę zdumiewające rezultaty.