Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Krzywica u dzieci

Nieraz widzimy dzieci blade, z wielkimi głowami, z trudem toczące się na krzywych nogach. Dzieci te mają krzywicę. Wychowują je matki, które nie wiedzą, że krzywica jest chorobą wynikającą z błędnego żywienia dziecka. Jest to bowiem awitaminoza. Dziecko nieumiejętnie żywione nie otrzymuje pokarmów zawierających witaminę D. Witamina D zabezpiecza przed krzywicą. Powoduje ona właściwe wykorzystanie do budowy kośćca i zębów — wapnia i fosforu zawartych w pokarmach. Jeśli matka stosuje się do wskazówek lekarki, która udziela jej rad w Poradni dla Matki i Dziecka, wtedy prawidłowo żywi swoje dziecko. Dzięki temu jest ono zdrowe i nie ma krzywicy. Nie należy czekać do chwili, gdy dziecko ma już krzywe nóżki i dopiero wtedy iść do poradni. Trzeba zapobiegać krzywicy od urodzenia dziecka i czuwać stale nad dostarczaniem mu witaminy D. Witaminę D można dostarczyć dziecku dwoma sposobami: w pokarmach i przez działanie słońca. Mamy mało pokarmów dostarczających witaminę D. Są nimi produkty tłuszczowe, lecz nie wszystkie — jedynie tran i masło. Tran jest nie tylko najbogatszym źródłem witaminy A, ale w równej mierze witaminy D. Masło surowe zawiera tej witaminy znacznie mniej, lecz używamy go w większej ilości niż tranu, ma więc dla nas pewne znaczenie jako źródło witamin. Nieco witaminy D zawierają również żółtko jaja, ryby morskie i wątroba. Już parotygodniowemu niemowlęciu lekarze zalecają podawanie tranu lub preparatów witaminowych. Ilość tę zwiększa się z wiekiem dziecka.

Dodaj komentarz