Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Szkorbut

Minęło około 500 lat od owej pamiętnej chwili, gdy Krzysztof Kolumb ze swymi towarzyszami wyruszył w podróż, nie domyślając się nawet, że ta wielka wyprawa przez nieznane morza doprowadzi go do odkrycia nowego lądu. W nieznaną drogę, na zachód od Europy, popłynęło przez ocean kilka okrętów, zaopatrzonych w zapasy sucharów, konserw, suszonych ryb i mięsa oraz słodkiej wody. Droga była daleka, trwała długo. Załogi okrętów chorowały ciężko, liczne były wypadki śmierci. Co było tego przyczyną? Żadna zaraza nie docierała przez morze do okrętów, marynarze byli dostatecznie zaopatrzeni w żywność, więc nie cierpieli głodu, a jednak chorowali i wymierali. Dlaczego? Nie wiedziano jeszcze wówczas, że człowiek nie może wyżyć spożywając tylko same pokarmy suszone i konserwowane. Pożywienie jego musi koniecznie zawierać świeże pokarmy, a zwłaszcza świeże produkty roślinne. Domyślacie się już zapewne, że chodzi tu o produkty zawierające witaminy. Tak jest, człowiek nie może się obejść bez tych witamin, które są zawarte w świeżych produktach, zwłaszcza w świeżych warzywach i owocach. Dopóki tego nie wiedziano, ciężka, śmiertelna choroba, zwana szkorbutem, dziesiątkowała nie tylko załogi na okrętach Kolumba, ale była klęską wszystkich marynarzy odbywających dalekie podróże morskie.

Dodaj komentarz