Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Warzywa grupy IV

Przeczytaj uważnie, jak podzielono na grupy warzywa i owoce. Najpierw zajmijmy się grupą IV, która zawiera najwięcej karotenów. Karoten jest bardzo ważnym składnikiem. W organizmie naszym może być przemieniony w witaminę A. Zwróćcie uwagę na to, że do grupy IV zaliczono warzywa czerwonożółte zielone. Warzywa zielone także zawierają karoten. W laboratoriach potrafią w prosty sposób oddzielić barwnik zielony od złocistego karotenu. W tym celu posiekane zielone liście ogrzewają w czystym spirytusie. Otrzymują w ten sposób wyciąg przepięknego zielonego koloru. Odcedzają go od liści, a gdy przestygnie, dodają czystą benzynę i dokładnie mieszają. Gdy się ciecz ustoi, dzieli się na dwie warstwy. Na wierzchu zbiera się benzyna zabarwiona chlorofilem na zielono, a pod spodem gromadzi się alkohol koloru żółtego, ponieważ rozpuścił się w nim karoten. W ten sposób można wykazać, że w każdym liściu znajdują się obok siebie dwa najważniejsze barwniki roślinne: zielony chlorofil i czerwonożółty karoten. Ze względu na zawartość karotenu zielone warzywa mają dużą wartość odżywczą i dlatego znalazły się w grupie IV.

Dodaj komentarz