Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Witamina A

Witaminy A i D rozpuszczają się w tłuszczach. Witaminy grupy B i witamina C rozpuszczają się w wodzie. Tłuszcz mleka (mleko, śmietana, masło), tłuszcz żółtka jaja tran rybi zawierają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Sok wielu roślin zawiera witaminy rozpuszczalne w wodzie. Mleko, które jest, jak wiadomo, jedynym pokarmem zapewniającym wzrost i rozwój niemowlęcia, zawiera nie tylko witaminy rozpuszczalne w tłuszczu, ale i te, które rozpuszczają się w wodzie. Witamina A warunkuje prawidłowy wzrost dzieci; chroni skórą i błony śluzowe; jest konieczna dla prawidłowego widzenia; wzmaga odporność organizmu na choroby zakaźne. Jak wynika z tego, co tu powiedzieliśmy, właściwa witamina A znajduje się wyłącznie w pokarmach zwierzęcych: mleku, śmietanie, maśle, tranie, jajach, rybach i wątrobie. Tran i wątroba dostarczają jej najwięcej. W roślinach występują złociste barwniki zwane karotenami. Marchew i żółta dynia właśnie karotenom zawdzięczają swą barwę. Karoteny zawarte w pokarmach przetwarzane są w organizmie w witaminę A. Jednak nie tylko takie złociste produkty, jak marchew lub morele, są dla nas źródłem karotenów.

Dodaj komentarz