Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Witamina A

Witaminy A i D rozpuszczają się w tłuszczach. Witaminy grupy B i witamina C rozpuszczają się w wodzie. Tłuszcz mleka (mleko, śmietana, masło), tłuszcz żółtka jaja tran rybi zawierają witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Sok wielu roślin zawiera witaminy rozpuszczalne w wodzie. Mleko, które jest, jak wiadomo, jedynym pokarmem zapewniającym wzrost i rozwój niemowlęcia, zawiera nie tylko witaminy rozpuszczalne w tłuszczu, ale i te, które rozpuszczają się w wodzie. Witamina A warunkuje prawidłowy wzrost dzieci; chroni skórą i błony śluzowe; jest konieczna dla prawidłowego widzenia; wzmaga odporność organizmu na choroby zakaźne. Jak wynika z tego, co tu powiedzieliśmy, właściwa witamina A znajduje się wyłącznie w pokarmach zwierzęcych: mleku, śmietanie, maśle, tranie, jajach, rybach i wątrobie. Tran i wątroba dostarczają jej najwięcej. W roślinach występują złociste barwniki zwane karotenami. Marchew i żółta dynia właśnie karotenom zawdzięczają swą barwę. Karoteny zawarte w pokarmach przetwarzane są w organizmie w witaminę A. Jednak nie tylko takie złociste produkty, jak marchew lub morele, są dla nas źródłem karotenów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *