Oddziały szpitalne

Praca zarówno na oddziałach jak i w prywatnych ośrodkach opieki medycznej związana jest ze współpracą czy tez pomocą niesioną pacjentom, którzy zmagają się z przeciwnościami, jakie stawia im ich organizm, czasami More »

Badania na ludziach

Dość popularne staje się także poradnictwo medyczne przeprowadzane na osobach zgłaszających się do ośrodków zdrowia, do lekarza właśnie udajemy się po zaświadczenie o stanie naszego zdrowia czy More »

This is default featured slide 4 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

This is default featured slide 5 title

You can completely customize the featured slides from the theme theme options page. You can also easily hide the slider from certain part of your site like: categories, tags, archives etc. More »

 

Żelazo i miedź

Żelazo i miedź. Znamy wszyscy te metale — ciężkie i błyszczące, rozumiemy więc, że nie pod postacią czystych metali, lecz pod postacią związków znajdują się one w tkankach tworzących nasz organizm. Żelaza w naszym ciele jest bardzo mało, a miedzi jeszcze mniej. W organizmie dorosłego mężczyzny znajdują się zaledwie 3 g żelaza. Z tej ilości żelaza można by wykonać jedynie malutki gwoździk, bo wiemy przecież, że żelazo jest bardzo ciężkie. Miedzi jest jeszcze mniej — wystarczyłoby jej zaledwie na łebek do gwoździka. Może nie warto mówić o takiej odrobinie? Ano, zobaczymy. Krew składa się z bezbarwnego roztworu białka i różnych ciał organicznych i nieorganicznych. W roztworze tym pływa duża ilość czerwonych krążków, widocznych tylko przez mikroskop. Są to czerwone krwinki. Oprócz nich krew zawiera różne inne mikroskopijne ciałka, ale o nich teraz mówić nie będziemy. Krwinki są zabarwione czerwonym barwnikiem. Dzięki obecności czerwonych krwinek krew jest czerwona. Czerwony barwnik nie wytworzy się, jeśli brak żelaza, miedzi i niektórych witamin.

Dodaj komentarz